Hodinářský slovník

FUNKCE HODINEK
Alarm Akustické upozornění na předem nastavený čas.
Barometr Přístroj nebo prvek pro měření atmosférického tlaku vzduchu. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny sportovní hodinky a outdoorové hodinky.
Datumovka Slouží pro zobrazení aktuálního data pomocí číselného údaje. Na ciferníku se nejčastěji objevuje ve formě malého okýnka. Můžete se ale také setkat s datumkou v podobě malého ciferníku.
Den v týdnu Signalizuje na digitálním displeji nebo ciferníku ručičkových hodinek aktuální den v týdnu pomocí zkratky (nejčastěji anglické: Su, Mo, We, Tu, Th, Fr, Sa)
Duální čas Slouží k zobrazení dvou nebo více světových časů.
Hodinový signál Akustické oznámení celé hodiny.
Hloubkoměr Slouží k měření hloubky ponoru při potápění. Zpravidla jsou touto funkcí vybaveny potápěčské hodinky.
Kalendář Je určen ke zobrazení aktuálního dne, měsíce nebo i roku někdy i s možností přidat poznámky k jednotlivým dnům.
Kompas Funkce signalizující polohu světových stran.
Měření srdečního tepu Umožňuje měřit srdeční aktivitu. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny outdoorové hodinky.
Multialarm Alarm, který umožňuje upozorňovat ve více časových intervalech. Např. každých 24 hodin, pro buzení ve všední dny a zároveň pro buzení o víkendu ve stanovený čas.
Radiově řízené hodinky Hodinky přijímají rádiový signál, pomocí kterého synchronizují svůj čas.
Snooze Opakované buzení. Slouží pro zabránění zaspání.
Stopky Slouží pro měření časových úseků, u některých hodinek i mezičasů.
Světový čas Zobrazuje časy v různých časových světových pásmech.
Tachymetr Slouží u analogových hodinek, v kombinaci se stopkami, na určení rychlosti pohybu. Spustíme stopky (chronograf) a po překonání vzdálenosti jednoho kilometru jej vypneme. Následně na stupnici tachymetru můžeme odečíst rychlost pohybu předmětu.
Teploměr Slouží k měření okolní teploty.
Timer Slouží k odpočítávání stanoveného času směrem k nule.
Upomínky Upozorňuje tónem na uložený záznam přiřazený k určitému dni.
Výškoměr Zobrazuje aktuální nadmořskou výšku.
MATERIÁLY
Aluminium  Chemicky značně odolný materiál vynikající svou nízkou hmotností.
Karbon Jinými slovy uhlík, velice lehký, pevný a nehořlavý prvek, používaný většinou pro výrobu sportovních a armádních hodinek.
Keramika Velmi atraktivní a tvrdý materiál, jedná se o takzvaný HighTech materiál.
Kevlar Kevlar je jiný název pro poliamidová vlákna, která vynikají svou pružností, pevností v tahu a oděruvzdorností. Kevlar se používá například také při výrobě neprůstřelných vest.
Kůže Kůže (hovězí, vepřová, telecí,….) je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu řemínků.
Mosaz Slitina mědi a zinku s atraktivním vzhledem.
Ocel  Nerezová ocel (stainless steel). Kvalitní, nekorodující kov, jehož nevýhodou je větší hmotnost.
Plast Lehký, křehký, antialergenní materiál. Vhodný pro sportovní použití.
Pozlacená ocel Ocel pozlacená vrstvou zlata o tloušťce 5-10 μm (mikronů).
Pryž Pryž, nesprávně guma, je velice pružný, voděodolný materiál, proto se používá převážně pro výrobu řemínků ke sportovním hodinkám.
Silikon Podobně jako u pryže se jedná o pružný, vodoodpudivý materiál, pouze s jiným složením.
Textil Jednotlivá textilní vlákna spletená do tkaniny, takzvané textilie, která vyniká především nízkou hmotností a nenáročnou údržbou.
Titan Velmi kvalitní lehký a tvrdý kov, který je vhodný především pro alergiky.
POVRCHOVÉ ÚPRAVY
IP úprava (Ion Plating) Speciální typ PVD úpravy, při které je možné docílit různých barev povrchů. Nejčastěji se můžete setkat s barvou růžového zlata, žlutého zlata a s černou úpravou. Výjimkou však není červená, zelená nebo modrá barva.
Kartáčování Jedna z nejpoužívanějších povrchových úprav pro pouzdro a náramek. Nejčastěji se kartáčuje ušlechtilá ocel. Díky této povrchové úpravě jsou hodinky odolnější proti odření a škrábancům. Kartáčování je vzhledem i kvalitou prakticky stejné, jako matování.
Matování Matuje se nejčastěji ocel. Při zvětšení struktury matování lze vidět nepatrný brus v podélném směru. Výhoda matování je vysoká odolnost proti poškrábání a otěru.
Nitridace Chemické tepelné tvrzení povrchu nerezové oceli jiným kovem. Touto úpravou je možné docílit jiné povrchové barvy oceli.
Pískování Pískování se používá ke zmatnění povrchu kovů. Hodinky pak získávají velice zajímavý vzhled.
PVD úprava Je proces, při kterém se odpařením kovu z pevné fáze nanáší jeho tenká vrstva (v řádu mikronů) na jiný kov.
Rhodiování Chemické tepelné tvrzení povrchu nerezové oceli rhodiem.
Zlacení galvanické  Jedná se o proces, kdy se zlato nanáší na jiný kov pomocí elektrolýzy.
Zlacení PVD (Physical Vapour Deposition) Jedná se o nanášení nitridu titanu odpařováním z pevné fáze na jiný kov (nejčastěji na nerezovou ocel nebo titan).
OSVĚTLENÍ HODINEK
Luminiscenční ciferník Slouží ke zvýraznění indexů, čísel, ručiček nebo pozadí ciferníku. Osvětlené luminiscenční prvky vyzařují světlo až několik hodin.
Luminiscenční ciferník aktivní Svítící prvky jsou tvořeny minikapsličkami, které jsou naplněny radioaktivním plynem v bezpečném množství. Tyto prvky světélkují neustále a nepotřebují nasvícení externím zdrojem světla.
Podsvícení diodami Displej hodinek je podsvícený miniaturními led diodami. Nejčastěji je tento způsob podsvícení aplikovaný u digitálních hodinek. U binárních hodinek slouží led diody k signalizaci aktuálního data a času.
Podsvícení celoplošné Displej je podsvícený po celé své ploše.
SKLO HODINEK
Antireflexní sklo Je schopno omezit nebo úplně odstranit odrazy světla i při přímém slunečním svitu. Je opatřeno speciální antireflexní vrstvou, která zajišťuje hladký průchod světla přes sklíčko k ciferníku. Díky tomu jste schopni bez problému přečíst informace z vašich hodinek.
DS systém – double security. Tento systém zajišťuje hodinkám Certina dvojité chránění, konkrétně je u všech hodinek zesílené safírové sklo, dvojí těsnění u korunky a víčka, zesílené pouzdro a jsou také zesílené stěžejky.
Hardlex Jedná se o speciální typ tvrzeného minerálního skla vyvinutého firmou Seiko. Tvrzené minerální sklo je obecně vysoce odolné vůči poškrábání.
Minerální sklo  Jedná se o sklo, které má díky svému složení větší tvrdost než běžné sklo. Je tak odolnější vůči poškrábání.
Plastové sklo Je vyrobeno z některého z mnoha používaných plastů. Nejčastěji se však používá plexisklo (akrylát). Vyznačuje se svou pružností, která zaručuje vysokou odolnost proti rozbití. Avšak jeho optické vlastnosti nejsou takové, jako u kvalitních minerálních skel. Nejčastěji je plastové sklíčko použité u dětských hodinek pro větší bezpečnost a odolnost vůči prasknutí.
Safírové sklo  Je vyrobeno ze syntetického (umělého) safíru, který patří do skupiny drahokamů — nejtvrdších nerostů. Safírové sklíčko se díky tomu vyznačuje vysokou tvrdostí a tím je vysoce odolné vůči poškrábání.
Sférické sklo Je vypouklé, ve tvaru čočky. Zajišťuje tak optické zvětšení ciferníku, čímž je pak tento lépe čitelný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *