Jeden ve dvou, aneb PRIM elton vs PRIM MPM

Jedna značka, a přesto vlastně ne jen jedna. Pojďme se podívat trochu více pod pokličku těmto tradičním hodinkám. Není to až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Strastiplná cesta ochranných známek

Prim Elton, nebo ještě spíše, Elton hodinářská, je firma sídlící v Novém Městě nad Metují. Elton je také tou zcela původní firmou, která je známá (nejen) v našich krajích, a která už celých šedesát pět let vyrábí skutečně čistě české, a na našem trhu již také zaručeně tradiční, hodinky. Prim Elton díky svým patentovaným výrobním technologiím skutečně skládá hodinky ze svých vlastních dílů, a to včetně mechanického strojku. In-house strojek je něčím, co je opravdu velice výjimečné, a co řadí společnost Elton hodinářská mezi minimum továren, i za našimi hranicemi, které celý proces výroby hodinek mají „pod jednou střechou“.

ZY8N6769

Ovšem nic není úplně bez problémů a proto se i s ochrannou známkou Prim pojily nepříjemnosti. Byla registrována již v roce 1956 podnikem Chronotechna. Jen to tehdy nebylo na hodinky náramkové, ale na budíky. V roce 1969 pak vznikl právě novoměstský závod, který si dal za cíl zcela odlišit své hodinky od hodinek vyráběných v jiných továrnách. Tak vznikl národní podnik Elton. Pak ale přišel rok 1983 a tehdy byly oba podniky, nově vzniklý Elton a původní Chronotechna, včleněny do koncernu TESLA. Bylo rozhodnuto o vytvoření nové společné ochranné známky. V tuto chvíli bylo držení známky opět přisouzeno Chronotechně a možnost užívání pak společnosti Elton. Bohužel, žádné právní aspekty nebyly vyřešeny, a proto později došlo právě k velkým soudním sporům. Po znárodnění obou podniků byla známka přiřčena opět podniku Chronotechna. Ovšem, chvíli na to byla prodána právním nástupcem, společností Eutech, firmě MPM-Quality v.o.s.

PRIM od MPM-Quality jsou hodinky, které obsahují ne mechanický In-house strojek, ale strojek Quartzový. Firma MPM-Quality se zpočátku hlavně zabývala především o distribuci hodinek. Její sídlo bylo, a je stále, ve Frýdku-Místku. Získala i certifikát kvality „CZECH MADE“.

PRIM-Dakar-2015

Elton hodinářská je oproti tomu nyní oprávněna používat svou nově zaregistrovanou ochrannou známku, Manufacture PRIM 1949, díky které své hodinky zcela odlišuje od jiných a zároveň také může užívat grafické znázornění PRIM vytvořené panem Josefem Židem. Soudní spory o ochrannou známku však stále ještě pokračují.

LUXUSNI_HODINKY_PRIM__BLUE_01__1

 

Nejnovějším počinem značky PRIM z Nového Města nad Metují je kolekce quartzových hodinek Pilot. Tato modelová řada byla inspirována legendárním letadlem Mig 21, jehož součástky se vyráběli také na území tehdejšího ČSSR. Design tak připomíná budík tohoto letadla. Hodinky o průměru 38 mm mají tělo vyrobené z nerezové oceli 316L s černým povrchem DLC. Ciferník je kryt safírový sklíčkem a jsou vodotěsné do 50 metrů. Hodinky vzniakjí v kusové výrobě a pouze v České republice. Díky tomu je možná individualizace hodinek dle přání zákazníka. Chcete si nechat vypálit váš monogram na korunku, či změnit barvu ciferníku či vteřinovky? U této značky a modelu to není žádný problém.

12070598_1627093127557807_120484342_n

Autor příspěvku: David

1 komentář u „Jeden ve dvou, aneb PRIM elton vs PRIM MPM

    Michal

    (11.9.2015 - 13.07)

    Ty Dakar jsou prostě super a dokonce to je za necelých deset tisíc i koupitelné (y)

Komentáře nejsou povoleny.