Rolex – příběh jedné legendy


Každá legenda nějak začíná. A tak se samozřejmě začala dnes již světoznámá značka hodinek Rolex. Kde začíná její historie? A co přesně stojí za jejím úspěchem?

Jedno po druhém

Cesta značky hodinek začíná v roce 1905. Na jejím začátku stojí mysl a vize člověka jménem Hans Wilsdorf. On je zakladatelem společnosti. Společnost, která se specializovala na výrobu hodinek a hodinových strojů založil Hans Wilsdorf ve svých 24 letech v Londýně. 

Jeho velkým snem bylo hlavně vyrábět hodinky, které by se nosily na zápěstí. V té době nebyly totiž nijak časté, a navíc nebyly ani přesné, ani spolehlivé. Wilsdorf v nich ale viděl velkou budoucnost a rozhodl se, že za tímto plánem půjde. 

Aby skutečně všechny přesvědčil o tom, že jeho hodinky budou fungovat tak, jak mají, začal spolupracovat se švýcarskou firmou hodinářskou firmou z města Bienne. Po několikaletém snažení konečně v roce 1910 předvedl Rolex světu hodinky, které získaly švýcarský certifikát chronometrické přesnosti. Pak přišly další certifikáty a úspěchy, až se v roce 1919 firma přestěhovala do velkého centra výroby hodinek, do Ženevy, kde měla sbírat další úspěchy.

Vývoj nezastavíš

Od té doby Rolex rostl a stále zlepšoval a upravoval své produkty. A tak se stalo, že v roce 1926 přišly s modelem Oyster, který byl prvním voděodolným modelem od značky Rolex. Tento model pak rok poté, co přišel na trh, přeplaval na rukách anglického plavce Mercedese Gleitze kanál La Manche. 

Další průlom přišel v roce 1931, kdy Rolex přinesl světu samonatahovací strojek s „perpetuálním rotorem“. Tento strojeký se natahoval jen s pomocí přirozených pohybů nositele hodinek. Systém „perpetuálního rotoru“ si Rolex nechal patentovat. Je tedy dokonce možné říct, že tento vynález je odkazem Rolex celému hodinářskému světu. 

Rolex také v roce 1951 jako první přišly s hodinkami, které byly schopné ukazovat datum a den v týdnu v jednom jediném okénku na ciferníku. I ro byl další velký pokrok.

A dál a dál

Rolex pak byly dále hlavním měřičem času pro mnohé sporty a sportovní aktivity. Stály u mnoha významných událostí, jako třeba u prvních transkontinentálních letů, nebo u hlubinných ponorů. 

Nyní dále firma vyrábí kvalitní hodinky a pořád se neustále vyvíjí. Pracuje hlavně s novými materiály, přidává do hodinek různé zajímavé zdobné prvky a stále posouvá dál technické zpracování každého modelu. 

Autor příspěvku: David