12.2 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
DomůRodinaJak se stát supermámou na počkání

Jak se stát supermámou na počkání

Date:

Nenechte si ujít

Je čas vysadit ovocné stromky

Do prvních mrazů se stihnou na novém místě zakořenit,...

Postarejte se o zdraví svého trávníku

Ani to nejdůkladnější sečení, zalévání a hnojení trávníku od...

Ve skleníku rostou vitamíny i nyní

Čerstvou zeleninu můžete mít až do pozdního podzimu. I když...

Když těhotenské hormony působí při nakupování

Zamrkali na vás z těhotenského testu dvě čárky? Vítejte...

Předvánoční charita – kdy ano, kdy ne?

Vánoční svátky jsou ideálním nástrojem, jak z lidí vytáhnout...
- Komerční sdělení -časopis

Rodina je velká fuška, zvláště když dnes chceme být ideální matky, dokonalé milenky a úspěšné ženy.

Veselý dětský džavot, neumyté nádobí, přihořelá večeře, v koupelně spousta neopraného prádla, nedopsané úkoly a šéf na telefonu. I u vás to tak někdy vypadá? Pokud je takový obraz „rodinné idylky“ na běžném pořádku, měli byste se zamyslet. Pravděpodobně totiž potřebujete rodinný time management. Za komplikovaným názvem se skrývá jednoduchý recept.

Naučte se zorganizovat si svůj rodinný život. Rodiny s menším počtem dětí, to zvládají relativně hravě, tři a více dětí může být problém.

„Každá domácnost je jiná. Její chod v čase obsahuje krátkodobé, dlouhodobé i krizové plány, které si vědomě či nevědomě vytváří každá rodina,“ přibližuje problematiku rodinného koučinku Lenka Zelingrová z Koučink Centra v Praze.

Do krátkodobých plánů patří rozhodnout se, co bude k večeři, případně, kde strávíte víkend. Dlouhodobější plány se již týkají dovolených, předělávání příbytku, nebo i samotného plánování dalšího přírůstku do rodiny. Potřeba krizových plánů přichází nečekaně, když si to vyžádá nepředvídatelná situace.

Zůstaňte matkou i manželkou
Když se rodina rozroste o nového člena, není to jen o radosti, ale také o starosti, jak udělat všechno na sto procent. Koučka Lenka Zelingrová spoléhá na přirozený instinkt. Podle ní je od přírody matka „naprogramována“ tak, že přesně ví, jak se má o dítě postarat.

Prvorodičkám radí hlavně se nebát se: „Chvíli trvá, než si na malého prcka zvyknete a naučíte se, jak s ním zacházet, jak přečíst úsměvy i fňukání, ale to je přece ten nejúžasnější čas objevování.“

Každá z nás by však po narození dítěte měla kromě matky zůstat také ženou a manželkou. Dbát o své fyzické i psychické zdraví, trávit čas se svým mužem i o samotě při rozhovorech či při milování, nadále se s ním dělit o společné zážitky.

„Mnoho žen zapomíná, na svůj úkol a upíná se pouze na roli matky. Nerozvíjejí vztah s partnerem, který vytváří fungující rodinu,“ upozorňuje Zelingrová. Jedině žena, která se cítí dobře, dokáže vnést pohodu i do své rodiny.

Řekněte si, co chcete
Klíčovým faktorem pro správné fungování rodiny je komunikace. Podobně jako na pracovišti, i v domácnosti bychom měli dbát na to, abychom dokázali efektivně komunikovat a vyjadřovat své potřeby a pocity.

„Mnoho skvělých lidí se rozchází jen z důvodu špatné komunikace, na kterou se během několika let nabalilo nepochopení, nezájem, nerespektování druhého a tisíce dalších každodenních maličkostí, které jedna nebo druhá strana vnímá jako poslední tečku,“ říká Lenka Zelingrová.

Máte-li otázku komunikace vyřešenou, důležité je zaměřit se na správné rozdělení úkolů. Už dávno neplatí, že o celý chod domácnosti se stará žena. Zejména když současným trendem je i ambice budovat si kariéru. Do organizace rodiny klidně zapojte i své polovičky.

„Mnoho žen je dnes nadmíru samostatných a následně vyčerpaných, protože všechno se stihnout nedá. A myslím si, že muži budou souhlasit, že pro svou milující ženu udělají cokoli, co jí vidí na očích,“ poznamenává Zelingrová ai zde zdůrazňuje důležitost správné komunikace.

Muži to mají už od přírody dáno, že neumějí zcela přesně odhadnout, co chceme a potřebujeme a musíme jim to polopatisticky říct. „Jsem si jistá, že když přesně řeknete, co potřebujete a okolnosti to dovolí, budou připraveni něco s tím udělat, aby byli vašimi „rytíři“,“ dodává koučka.

Rozdělte úkoly i mezi děti
Když jsou vaše děti větší, nebojte se také je zapojit. Mohou být ideálními pomocníky při domácích pracích, dohlédnou na mladší sourozence a jejich potenciál umíte využít například i při plánování víkendového výletu či dovolené.

„Rodinám pomáhá, když mají rozdělené úkoly a každý dopředu ví, co má dělat a zároveň rozdělení rolí je v souladu s každým členem rodiny,“ tvrdí koučka Lenka Zelingrová.Nezapomínejte, že pokud jste is manželem jakkoli zaneprázdněni, dítě potřebuje mít doma pocit bezpečí a důvěry. Čas věnovaný rodině je důležitější než jakákoli pracovní zakázka. Projevení zájmu je velkou investicí do budoucnosti dětí i celé rodiny.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek