Policový systém Bookless není konvenční „obývačková“ stěna, ale mobilní galerie života
Když modernističtí návrháři začátkem 20. století přinášeli strohá nábytková díla funkcionalismu, nechtěli se tím jen vymezit vůči ozdobnosti předchozích desetiletí. Ve svých nápadech se pokusili o vize nové, dobře fungující společnosti „jasnějších zítřek“.
A jak je to na začátku 21. století? Design stále odpovídá na nové výzvy a ztvárňuje svou dobu. Příkladem je policový systém Bookless od německých nábytkářů Interlübke. Jeho autory jsou etablovaní návrháři Gino Carollo a René Chyba.
Soumrak knih
Ve své případové studii obývacího nábytku se přímo pokusili definovat nový typologický žánr polic odpovídajících „úložnému managementu“ 21. století. Při návrhu samozřejmě vycházeli z nových materiálů (police jsou zhotoveny ze superúzkých dřevovláknitých desek upravených ekologickými laky) iz nových technologií (v tělese Bookless je integrováno osvětlení pomocí čipů LED). Tvar závěsného systému je zároveň odvozen od stavu současného vyspělého technologického vývoje. Tenké plazmové obrazovky televizorů nebo ucelené miniaturizované audio/video sestavy již nepotřebují tolik místa. Proto si designéři mohli dovolit zúžit hloubku polic na necelý (dosud nevídaný) čtvrtmetr.
Jejich hlavní motivace se ukrývá v názvu systému Bookless. Carollo a Chyba si mohli dovolit zúžit police na minimum zejména proto, že se spolehli na dlouhodobě avizovaný „soumrak“ papírových knih. Předpokládají, že v dnešních digitálně orientovaných domácnostech počet papírových tištěných svazků ubývá a nahrazují je elektronická zařízení.
Své dílo pojali jako „nábytkovou aplikaci“; jako hybrid mezi „displejem“ osobních vzpomínkových předmětů, dockovací stanicí pro nové technologie, multimediálním centrem a náladovým osvětlením zároveň.
„Pro mnohé lidi se e-knihy stávají vykoupením z prostorově náročného jho všech těch encyklopedií a tištěných knih. Miniaturizace nahrazuje monumentalitu jakýchkoli zařízení – nejen v segmentu médií,“ komentuje nový policový systém Leo Lübke, šéf průkopnické nábytkářské firmy Interlübke. Tuto myšlenku přenesli návrháři i na nábytek. Namísto konvenční „obývačkové“ stěny přišly s elegantní a mobilní galerií života. Odvážná vize Bookless získala v roce 2012 ocenění Interior Innovation Award, které každý rok uděluje Německá rada pro design.