12.2 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
DomůBydleníNezapomínejte na strop! Nemusí být vždy bílý

Nezapomínejte na strop! Nemusí být vždy bílý

Date:

Nenechte si ujít

Je čas vysadit ovocné stromky

Do prvních mrazů se stihnou na novém místě zakořenit,...

Postarejte se o zdraví svého trávníku

Ani to nejdůkladnější sečení, zalévání a hnojení trávníku od...

Ve skleníku rostou vitamíny i nyní

Čerstvou zeleninu můžete mít až do pozdního podzimu. I když...

Jak se stát supermámou na počkání

Rodina je velká fuška, zvláště když dnes chceme být...

Když těhotenské hormony působí při nakupování

Zamrkali na vás z těhotenského testu dvě čárky? Vítejte...
- Komerční sdělení -časopis

Na strop se při malování zapomíná. Dostanou-li čtyři stěny pokoje nový nátěr, pátá – strop – zůstává většinou bílá. Efektně to ale může vypadat i naopak.

Barvy jsou sice velmi pocitovou záležitostí a otázkou osobního vkusu, ale při jejich výběru platí základní pravidlo: tmavý prostor zmenšuje, světla naopak zvětšuje. Stejně jako kombinace světlých a tmavých odstínů stejné barvy.

Tmavé a syté barvy na stropě se hodí pouze do prostor s velmi vysokými stěnami. Barva vyvolá efekt snížení stropu a zútulní prostor. Tmavý strop může být dobrým trikem i ve stroze zařízeném interiéru. Zaručeně přitáhne pohled a odláká pozornost od toho, že interiér působí prázdně a chladně.

Sytá tmavá barva na stropě zmenšuje prostor. Více inspirace naleznete naleznete zde.

Světlé barvy na stropě se hodí do malých nebo přeplněných místností, které působí stísněně. Pro otevření prostoru je třeba zachovat co nejmenší barevný kontrast mezi stěnami a stropem. Například namalovat strop o stupeň světlejším odstínem stejné nebo doplňkové barvy. Alternativou je stejná barva na stropě i stěnách. V tomto případě pozor, pokud zvolíte tmavší odstín, abyste se necítili jako v pasti. Strop se totiž stane součástí stěn a uzavře prostor.

Barvou na stropě můžete doplnit také vytapetované nebo jinak zdobené stěny. V případě, že použijete vzor tapety, který neobsahuje bílou a strop necháte bílý, bude to působit jako pěst na oko.

Barva na stropě může doplnit také vytapetované stěny. Více inspirace naleznete zde.

Pozor na světlo
Při plánování barevné palety v domově nezapomeňte vzít v úvahu také světlo. Přirozené, které do místností vstupuje během různých částí dne, ale také umělé osvětlení. Pokud je pokoj otočen na severovýchod, dostane se do něj méně přirozeného světla. V takovém případě je lepší volit teplé barvy (hnědá, červená, oranžová, žlutá).

Naopak, pokud je místnost dostatečně prosvětlená s velkými okny, budou se v ní výborně vyjímat také odstíny chladnějších barev, jako jsou modrá či fialová.

Pro malování stropu se hodí spíše matné barvy, protože nejlépe maskují nerovnosti. Naopak lesklé nebo metalické barvy nedostatky zvýrazňují.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek